Miksi Venäjä vääjäämättä häviäisi taloussodan
Talouspakotteet eli maiden välisen kaupan estäminen vahingoitta molempia osapuolia. Kun tarkastelee Venäjän ja länsimaiden välistä kiistaa tilanne on hyvin epäsymmetrinen. Kaupan häiriöt pakotteista johtuen olisivat paljon merkittävämpiä Venäjän taloudelle kuin länsimaille.
Kaupankäynti Venäjän kanssa kaikissa muodoissaan on vain runsas prosenttiyksikkö suhteessa euromaiden bruttokansantuotteeseen.
Myynti euroalueelle vastaa kymmentä prosenttia Venäjän BKT:sta.
Huom! Kuva ja luvut tarkennettu ensimmäisestä julkaistusta versiosta.
Tämä ei ainoastaan tarkoita sitä, että euroalueen suurempi talous kestää helpommin saman euromääräisen menetyksen. Se myös tarkoittaa että menetystä on helpompi korvata kasvattamalla kauppaa muualle.
Euromaiden energiamarkkinoilla on helpompi korvata Venäjän kaasutoimitusten pysähtyminen muilla energialähteillä, kun mitä Venäjällä olisi kasvattaa kaasunvientiä jonnekin muualle (minne kaasuputkia ei ole rakennettu).